PERSONALIA
 
Name:  Schreiber, Hans Jürgen
Date of birth: May 10th, 1916 (Rostock/Mecklenburg-Schwerin, Germany)
Date of death:  August 28th, 1981 (Bad Grund/Lowersaxony, Germany)
Nationality:  German
BIOGRAPHY: 
Career:
September 1st, 1939: Ausbildungsoffizier, Kavallerie-Ersatz-Abteilung 14, Ludwigslust;
November 2nd, 1939: Zugführer, 8. / Reiter-Regiment 22;
26 februari 1940: Zugführer, Kavallerie-Ersatz-Abteilung 13, Lüneburg;
June 6th, 1940: Zugführer, 1. / Aufklärungs-Abteilung 22;
June 20th, 1941: Schwadronsführer, 4. / Aufklärungs-Abteilung 22;
December 1st, 1941: Schwadronschef, 4. / Aufklärung-Abteilung 22;
1944: Schwadronschef, 3. / Aufklärungsabteilung 22.
     
EISERNES KREUZ 2. KLASSE
Rank: Leutnant (2nd Lieutenant)
Unit: Führer, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. infanterie-Division, Heer
Awarded on: July 13th, 1941
 
     
EISERNES KREUZ 1. KLASSE
Unit: Führer, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. infanterie-Division, Heer
Awarded on: July 23rd, 1941
 
     
ORDINUL CORONA ROMANEII KNIGHT
Unit: Führer, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. infanterie-Division, Heer
Awarded on: August 4th, 1941
 
     
VERWUNDETENABZEICHEN 1939 IN SCHWARZ
Unit: Führer, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. infanterie-Division, Heer
Awarded on: August 28th, 1941
 
     
(ALLGEMEINES) STURMABZEICHEN (OHNE ZAHLEN), I.STUFE
Unit: Führer, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. infanterie-Division, Heer
Awarded on: September 1st, 1941
 
     
VERWUNDETENABZEICHEN 1939 IN SILBER
Rank: Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit: Führer, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. infanterie-Division, Heer
Awarded on: September 17th, 1941
 
     
VERWUNDETENABZEICHEN 1939 IN GOLD
Rank: Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit: Chef, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. infanterie-Division, Heer
Awarded on: April 5th, 1942
 
     
DEUTSCHES KREUZ IN GOLD
Rank: Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit: Chef, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. infanterie-Division, Heer
Awarded on: June 3rd, 1942
 
     
KRIMSCHILD (STIFTUNGS AUSFÜHRING)
Rank: Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit: Chef, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. infanterie-Division, Heer
Awarded on: December 10th, 1942
 
     
RITTERKREUZ DES EISERNEN KREUZES
Rank: Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit: Chef, 4. Schwadron, Aufklärungs-Abteilung 22, 22. infanterie-Division, Heer
Awarded on: January 3rd, 1943
Action: Awarded for exemplary behaviour and personal bravery during fightings on the peninsular of Kertsch and round Sebastopol.
Details: Vorläufiges Besitzzeugnis dated on January 4th, 1943.
 
 
 
  Provide alterations or additional information
Information source(s):   - FELLGIEBEL, W.P., Elite of theThird Reich, Helion & Company Limited, Solihull, 2003.
- PATZWALL, K. & SCHERZER, V., Das Deutsche Kreuz 1941-1945, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2001.
- Vorläufiges Besitzzeugnis DKiG, RK
- Besitzzeugnis Krimschild, ASA, Verwundeten Silber/Gold
- Verleihungsurkunde EK2
- Vorschlag Nr. 1/42, RK
- Militärgeschichte Bremen und Umland, 1933 - 1945
This website is an initiative of STIWOT. All rights reserved © 2002-2014. Privacy statement, cookies, disclaimer and copyright.
Other projects of STIWOT are: Go2War2.com, TracesOfWar.com, WO2Actueel.nl, Oorlogsmusea.nl, STIWOT Forum, STIWOT Reizen and Tweede-Wereldoorlog.nl.
Webhosting by Vevida.