PERSONALIA
 
Name:  Schäfer, Kurt
Date of birth: August 19th, 1913 (Magdeburg, Germany)
Date of death:  May 15th, 1995 (Ludwigshafen, Germany)
Nationality:  German
     
DIENSTAUSZEICHNUNG DER WEHRMACHT 4.KLASSE, 4 JAHRE
Rank: Unteroffizier
Unit: Regiments Nachrichten Zug / Infanterie-Regiment 33
Awarded on: January 3rd, 1938
 
     
KRIEGSVERDIENSTKREUZ 2.KLASSE MIT SCHWERTERN
Rank: Hauptfeldwebel
Unit: 11 / Schützen-Regiment 33
Awarded on: July 29th, 1940
 
     
VERWUNDETENABZEICHEN 1939 IN SCHWARZ
Rank: Oberfeldwebel
Unit: Zugführer 9. / Schützen-Regiment 33
Awarded on: October 26th, 1941
 
     
EISERNES KREUZ 2. KLASSE
Rank: Oberfeldwebel
Unit: Zugführer 9. (I.G.) / Schützen-Regiment 33
Awarded on: November 11th, 1941
 
     
EISERNES KREUZ 1. KLASSE
Rank: Oberfeldwebel
Unit: Zugführer 9. (I.G.) / Schützen-Regiment 33
Awarded on: January 31st, 1942
 
     
PANZERKAMPFABZEICHEN (OHNE ZAHLEN)
Rank: Oberfeldwebel
Unit: Zugführer 9. (I.G.) / Schützen-Regiment 33
Awarded on: February 10th, 1942
Details: Bronze version.
 
     
MEDAILLE "WINTERSCHLACHT IM OSTEN 1941/42" (OSTMEDAILLE)
Rank: Leutnant (2nd Lieutenant)
Unit: Zugführer 9. (I.G.) / Schützen-Regiment 33
Awarded on: August 1st, 1942
 
     
VERWUNDETENABZEICHEN 1939 IN SILBER
Rank: Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit: Kompanie Chef 9. (I.G.) / Panzergrenadier-Regiment 33
Awarded on: August 7th, 1943
 
     
VERWUNDETENABZEICHEN 1939 IN GOLD
Rank: Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit: Kompanie Chef 9. (I.G.) / Panzergrenadier-Regiment 33
Awarded on: October 29th, 1943
 
     
NAHKAMPFSPANGE IN BRONZE
Rank: Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit: Kompanie Chef 9. (I.G.) / Panzergrenadier-Regiment 33
Awarded on: November 9th, 1943
 
     
NAHKAMPFSPANGE IN SILBER
Rank: Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit: Kompanie Chef 9. (I.G.) / Panzergrenadier-Regiment 33
Awarded on: January 30th, 1944
 
     
DEUTSCHES KREUZ IN GOLD
Rank: Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit: Kompanieführer 9. (I.G.) / Panzergrenadier-Regiment 33 / 9.Armee
Awarded on: February 21st, 1944
 
     
WEHRMACHTBERICHT
Awarded on: August 3rd, 1944
 
     
RITTERKREUZ DES EISERNEN KREUZES
Rank: Hauptmann (Captain)
Unit: Führer I. / Panzergrenadier-Regiment 33
Awarded on: August 12th, 1944
 
     
NAHKAMPFSPANGE IN GOLD
Rank: Hauptmann (Captain)
Unit: Kommandeur I. / Panzergrenadier-Regiment 33
Awarded on: September 23rd, 1944
 
     
EHRENBLATTSPANGE DES HEERES UND WAFFEN-SS
Rank: Hauptmann (Captain)
Unit: Kommandeur I. / Panzergrenadier-Regiment 33
Awarded on: December 18th, 1944
 
 
 
  Provide alterations or additional information
Picture source:   - Ian Jewison
Information source(s):   - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück, 2002
- Fellgiebel W.P., Elite of the Third Reich, The recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross 1939-1945: A Reference, Helion & Company Limited, Solihull, 2003, ISBN 1-874622-46-9
- Patzwall K., Scherzer V., Das Deutsche Kreuz 1941-1945, Geschichte und Inhaber Band II, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2001, ISBN 3-931533-45-X
- Armee-Tagesbefehl, Oberbefehlshaber 9.Armee, 17.3.1944
- Ian Jewison
- Soldbuch
This website is an initiative of STIWOT. All rights reserved © 2002-2014. Privacy statement, cookies, disclaimer and copyright.
Other projects of STIWOT are: Go2War2.com, TracesOfWar.com, WO2Actueel.nl, Oorlogsmusea.nl, STIWOT Forum, STIWOT Reizen and Tweede-Wereldoorlog.nl.
Webhosting by Vevida.